Ako vybrať sud na vodu?

Sucho vás už neprekvapí. Sud na vodu je nepostrádateľným doplnkom každej záhrady a ekologicky zmýšľajúcich pestovateľov. Sudy na dažďovú vodu prichádzajú vo všetkých objemových prevedeniach od menších 60 l až po veľkoobjemové nádrže rádovo niekoľko stoviek litrov. Sudy na vodu nemusia robiť záhrade hanbu - zo širokej ponuky materiálov a prevedení, vrátane retro štýlu drevených sudov na vodu si vyberiete ideálny pre svoju záhradu.

Sucho vás už neprekvapí. Sud na vodu je nepostrádateľným doplnkom každej záhrady a ekologicky zmýšľajúcich pestovateľov. Sudy na dažďovú vodu prichádzajú vo všetkých objemových prevedeniach od menších 60 l až po veľkoobjemové nádrže rádovo niekoľko stoviek litrov. Sudy na vodu nemusia robiť záhrade hanbu - zo širokej ponuky materiálov a prevedení, vrátane retro štýlu drevených sudov na vodu si vyberiete ideálny pre svoju záhradu.

Doba čítania 7 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Druhy sudov

Plastové sudy na vodu

Sudy na dažďovú vodu sa delia na nadzemné a podzemné. Nadzemné nádrže sa zaobídu bez špeciálnej inštalácie a môžu pôsobiť ako dizajnový doplnok vašej záhrady. Podzemné nádrže na vodu slúžia skôr pre veľkoobjemové využitie dažďovej vody rádovo v stovkách až tisícoch litrov a výrazne si za ne priplatíte. Plastové sudy na vodu, sú najrozšírenejšie v ponuke a majú výhodu nízkej hmotnosti a jednoduchej manipulácie. Vyrábajú sa navyše v mnohých prevedeniach a rôznych okrasných štýloch.

  • Cenovo dostupné

  • Nižšia hmotnosť - ľahká manipulácia (prázdneho suda)

  • Dostupné v rôznych dizajnoch

Okrasné sudy na dažďovú vodu

Estetický dojem vašej záhrady udrží okrasné sudy na vodu, ktoré skĺbia užitočnosť s dizajnom. V tehlovej farbe nájdete sudy, ktoré pôsobia ako antická amfora, alebo môžete zvoliť plastový sud na dažďovú vodu v imitácii dreva alebo kameňov.

  • Nerobia hanbu na záhrade

  • Skĺbia pekné s užitočným

Sudy na vodu podľa objemu

  • do 60 l - občasné zalievanie záhonu

  • 60–200 l - zalievanie celej záhrady

  • 210–520 l - častejšie využitie u rodinného domu

  • 600 l a viac - veľkoobjemové nádrže, v ktorých sa môžete sami schladiť za horúcich dní

Na odčerpanie vody z nádoby môžete využiť čerpadlo na vodu zo suda.

Sudy na vodu do 60 l

Sudy na vodu 60–200 l

Sudy na vodu 210–520 l

Velkoobjemové nádrže 600 l a viac

Vodotesný sud na vodu - pre vodákov

Vodotesné sudy na vodu, ktoré udržia vaše vybavenie v suchu aj keď sa prevrátite. Materiál HDPE má oveľa vyššiu odolnosť proti UV žiareniu a lepšie si poradí s vysokými alebo nízkymi teplotami.

  • Udrží vaše veci v suchu

  • Vyššia odolnosť proti UV žiareniu

  • Lepšie znáša teplotné extrémy

Podľa čoho vyberať

Využitie suda a spotreba vody

Ako budete sud alebo nádrž na vodu využívať? Budete len zalievať záhony alebo bude voda určená aj pre vašu osobnú hygienu alebo napríklad na splachovanie toalety? Podľa toho budete vyberať výšku suda, jeho objem alebo možnosť pripojenia hadice. Rovnako tak – čím väčšia záhrada alebo čím viac osôb bude vodu z nádrže využívať, tým väčšia by mala byť. Nebojte sa ani objemov rádovo stoviek litrov.

Plastový sud v dizajne dreva

Objem suda na vodu

Na občasné zalievanie vám bude stačiť cca 60-litrová nádrž. Tá bude mať väčšinou podobu reálneho suda alebo barelu o výške okolo 70 cm a hmotnosti zhruba 2 kg, pokiaľ sú z plastu. Pre častejšie využitie pri rodinnom dome so záhradou sú ale vhodnejšie väčšie modely s objemami 200–500 litrov. Ich výška je zhruba 120 cm a hmotnosť 5–10 kg, čo závisí aj od kvality materiálu. Tie najväčšie nádrže môžu mať objem väčší ako 600 litrov, z ktorých niektoré sú určené na podzemnú inštaláciu. Hmotnosť sa pohybuje v desiatkach kilogramov a môže presiahnuť aj 120 kg.

Pre odčerpanie vody z nádoby môžete využiť čerpadlo na vodu zo suda.

Nádrž na vodu s objemom 700 l

Nadzemné vs. podzemné nádrže

Nadzemné verzie sú klasické sudy, barely a nádrže. V niektorých prípadoch s poklopom alebo vybavené kohútikmi. Tieto varianty sa dajú umiestniť napríklad pod odkvap a sú rozšírenejšie, okrem iného aj preto, že sú lacnejšie. Pokiaľ však máte s dažďovou vodou veľké plány alebo chcete využiť dotačné programy, máte možnosť obstarania podzemnej nádrže. Tá má objem rádovo stoviek alebo tisícov litrov, podobá sa klasickej cisterne a jej obstaranie vyjde na tisíce eur.

Podzemná nádrž na vodu

Kvalita spracovania a odolnosť

V prvom rade sa zamerajte na materiál, z ktorého je sud vyrobený. Klasické kovové (plechové alebo pozinkované) sudy sú vidieť čoraz menej. Ďalším klasickým materiálom je drevo, väčšinou dubové alebo smrekovcové. Oproti plastovým sú však drevené sudy na dažďovú vodu oveľa ťažšie a horšie sa s nimi manipuluje.

Plastové sudy na vodu sú zďaleka najrozšírenejšie. Plastové nádrže majú množstvo výhod a tou prvou je vzhľad. Môžete ich mať totiž prakticky v akomkoľvek tvare a veľkosti. V ponuke nájdete dokonca sudy s imitáciou dreveného povrchu, tehlové múry či keramické amfory. Tento materiál je tiež ľahký, takže sud kedykoľvek ľahko premiestnite alebo preveziete.

Plastový sud na vodu v podobe amfory

Špecifické vlastnosti

Vychytávky, ktoré by vášmu sudu nemali chýbať a ktoré sú spravidla u väčšiny nádrží na vodu, napriek tomu je dobré na ne pamätať - lacnejšie sudy na vodu ich nemusia mať vo výbave.

  • Možnosť uzavretia - nacvakávacie, alebo skrutkovacie veko bráni nečistotám, ale aj zvieratám pred pádom do nádrže. Príde vhod aj pri prevážaní suda.

  • Kohútik - v prípade, že máte väčšiu záhradu, oceníte nielen kohútik, ale predovšetkým možnosť pripojenia hadice. Niektoré sudy majú kohútik pevne pripojený už z výroby, pri iných modeloch je možné ho v priebehu času vymeniť.

  • Otvor pre odkvapovú rúru - niektoré sudy a barely sú vybavené otvorom na zachytenie vody priamo z odkvapu. Môže mať navyše aj plastové sito, ktoré zachytí nečistoty, obvykle vetvičky alebo kamienky, ktoré so sebou vzala voda zo strechy a odkvapu.

  • Kovové opletenie - tento prvok nájdete najčastejšie pri veľkých plastových nádržiach, ktoré slúžia ako nadzemné nádrže. Takéto opletenie výrazne zvyšuje ochranu nádrže predovšetkým počas transportu alebo inej manipulácie.

Sud na vodu s kohútikom

Starostlivosť o sud na vodu

Údržba

Dažďová voda je ideálna na zalievanie záhrady oveľa viac ako klasická kohútiková. Zbiera totiž zo vzduchu dusík a tým pádom pri zalievaní rastliny mierne prihnojuje. To ale znamená, že by sa do nej nemali dostať akékoľvek nežiaduce látky. Sudy síce môžete využiť aj na iné tekutiny, ale potom ich vždy dôkladne vymyte a vypláchnite. Jedine tak udržíte žiaducu kvalitu vody. Sudy by tiež nemali byť príliš priesvitné, pretože potom sa v nich môžu začať tvoriť riasy, a teda vodu znehodnotia.

Zazimovanie

Nádrže nemôžu zostávať cez zimu vonku. Mráz by ich poškodil, možno aj zničil. Pred zimou ich vyprázdnite, vysušte a uložte dovnútra. Do suchého temného prostredia, kde k nim nebudú mať prístup iné kvapaliny alebo chemické látky (najmä olej, benzín, riedidlo alebo farby).

Najčastejšie otázky